Date of publication: 21-05-2019

Niewłaściwy transport ciężkiej koparki

O ponad 21 ton za dużo ważyła ciężarówka przewożąca koparkę gąsienicową z Rzeszowa do Piaseczna. Zespół pojazdów był również za długi, za szeroki i za wysoki, a kierowca posiadał niewłaściwe zezwolenie do wykonywania takiego transportu.

Ciężarówka przewożąca dużą koparkę na czteroosiowej naczepie przyciągnęła uwagę podkarpackich inspektorów ITD, którzy prowadzili kontrole na odcinku krajowej „dziewiątki” w miejscowości Styków – Wygoda.

W trakcie dokonanego pomiaru stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów o 21,1 t. Ciągnik siodłowy z naczepą i ładunkiem ważył aż 61,1 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Ciężarówka z koparką była za wysoka o 17 centymetrów, o 61 centymetrów za szeroka, a normy dotyczące długości zostały przekroczone o 1,8 metra.

Kierowca tego pojazdu powinien posiadać zezwolenie kategorii VII. Prowadzący tymczasem posiadał zezwolenie kategorii V, zatem nie powinien poruszać się po drogach publicznych. Zabrakło także pilota, którego obecność jest wymagana przy takich gabarytach transportu.

Kontrola ITD zakończyła się wydaniem kierowcy zakazu dalszej jazdy do momentu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w transporcie. Spore konsekwencje finansowe grożą przewoźnikowi i załadowcy, wobec których toczą się postępowania administracyjne z ustawy o drogach publicznych w sprawie nałożenia kar.

Source: https://gitd.gov.pl  
See also:

Help needed ?

If you have not found the desired product, company, service or the searching results are not satisfactory for you, do not hesitate to contact us and tell what you are looking for or what you need. We will send your inquiry directly to the interested companies.

Write to us

X

Please be advised that we process personal data and use cookies in the scope described in the Privacy Policy.