Publish date: 07-03-2019

Światowa premiera odrestaurowanego koncepcyjnego pojazdu autonomicznego Golden Sahara II z lat pięćdziesiątych z oponami Goodyear

Genewa, 7 marca 2019 r. – Podczas Salonu Samochodowego w Genewie 2019, we współpracy z Klairmont Kollections, Goodyear prezentuje odrestaurowany pojazd Golden Sahara II. To kultowy samochód pokazowy, popularny w latach 50-tych i 60-tych, jeden z pierwszych konceptów autonomicznych. Jego niepowtarzalny charakter podkreślają święcące, przezroczyste opony, zaprojektowane specjalnie dla niego przez Goodyear.

„Lata 50-te i 60-te były dla Goodyear okresem szczególnie innowacyjnym. Współpracowaliśmy z pionierami mobilności, zarówno w zakresie badań Księżyca, jak i bicia lądowych rekordów prędkości” powiedział Henry Dumortier, wiceprezes ds. opon osobowych Goodyear w Europie. „Udział w projekcie Golden Sahara II był naszym pierwszym krokiem w kształtowaniu przyszłości autonomicznej motoryzacji”.

Golden Sahara II, stworzony przez Jima Streeta i legendarnego projektanta aut pokazowych George’a Harrisa, był platformą do testowania nowych rozwiązań elektronicznych. Posiadał system sterowania – z inspirowaną technologią lotniczą dźwigną przyspieszania, hamowania i kierowania, oraz automatyczny układ hamulcowy, który wykorzystywał czujniki wykrywające potencjalne przeszkody na drodze samochodu.

Opony do pojazdu zaprojektował Goodyear, wykorzystując do ich budowy Neothane – przezroczystą gumę syntetyczną. Ogumienie wyposażono w system oświetlenia, dzięki któremu błyszczało. Był to element badań amerykańskiego koncernu nad stworzeniem opon, które poprawiałyby widoczność pojazdów w złych warunkach pogodowych. Opracowano też system, który włączał światło w ogumieniu podczas hamowania.

„Golden Sahara II to wyjątkowy pojazd, który na trwałe zapisał się w historii amerykańskiej motoryzacji” powiedział Larry Klairmont, założycie i właściciel Klairmont Kollections – muzeum 300 klasycznych i unikatowych samochodów, które jest zlokalizowane w Chicago, w stanie Illinois. „Zespół i ja jesteśmy dumni ze współpracy z Goodyear, dzięki której ten kultowy pojazd wrócił do życia na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie 2019”. 

W szczycie swojej popularności, Golden Sahara II jeździł po Stanach Zjednoczonych i był pokazywany w telewizji i filmach. Następnie przez ponad 50 lat stał w garażu aż do maja 2018 roku, kiedy to muzeum Klairmont Kollections kupiło go od Mecum Auctions. Pojazd został odrestaurowany z pomocą Speakeasy Customs and Classics w Chicago. Odnowionego, na czterech nowych, półprzezroczystych oponach Goodyear, można podziwiać podczas targów w Genewie. 

„To dla nas prawdziwy zaszczyt raz jeszcze współpracować przy projekcie Golden Sahara II” dodał Dumortier. „Odkrycia i innowacje to podstawa działalności Goodyear. Prace nad projektami takimi jak Golden Sahara II i koncepcyjnymi oponami, które przedstawiamy na targach w Genewie, są okazją do ćwiczenia naszej wyobraźni i prezentowania wizji potencjalnych produktów i usług przyszłości”.

Goodyear

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie. Firma zatrudnia około 64 000 osób i wytwarza swoje wyroby w 47 zakładach w 21 krajach na świecie.  Posiada dwa Centra Innowacji w Akron, w stanie Ohio i Colmar-Berg, w Luksemburgu, które dostarczają najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie produktów i usług, będących wyznacznikiem standardów i technologii w przemyśle. Więcej informacji na temat Goodyear i produktów firmy na www.goodyear.com/corporate.

Więcej zdjęć w internetowym newsroomie: http://news.goodyear.eu
Obserwuj nas na Twitter @Goodyearpress

Klairmont Kollections

Klairmont Kollections jest prywatnym muzeum w Chicago, niedawno otwartym dla publiczności. Na ponad 9000 mkw powierzchni prezentowana jest eklektyczna kolekcja 300 samochodów. Wśród eksponatów znajdują się pojazdy z przełomu wieków, jak i unikatowe projekty, takie jak Golden Sahara II. Muzeum posiada przestrzeń dla gości, z 250. miejscami siedzącymi, co czyni je idealną lokalizacją dla entuzjastów motoryzacji, grup turystów czy wydarzeń korporacyjnych.

Strona internetowa: www.klairmontkollections.com
Twitter: @klairmont_kars 
Pytania: info@klairmont kollections   

Więcej informacji udzielają:

Paweł Jezierski
Menedżer ds. komunikacji Polska i Ukraina
Firma Oponiarska Dębica S.A.
tel.: (22) 571 5840, kom. 693 962 056
e-mail: pawel_jezierski@goodyear.com

Marlena Garucka-Kubajek
Biuro Prasowe Goodyear
Alert Media Communications
tel.: 22 546 11 00, kom. 506 051 987
e-mail: goodyear@alertmedia.pl

Source: https://www.goodyear.eu/pl  
See also:

Help needed ?

If you have not found the desired product, company, service or the searching results are not satisfactory for you, do not hesitate to contact us and tell what you are looking for or what you need. We will send your inquiry directly to the interested companies.

Write to us

X

Please be advised that we process personal data and use cookies in the scope described in the Privacy Policy.